Forum www.gw03rzeszow.fora.pl Strona Główna www.gw03rzeszow.fora.pl
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie Forum grupy GW03 (2007 - 2010)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zachowania organizacyjne - J. Strojny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gw03rzeszow.fora.pl Strona Główna -> Administrowanie Firmą
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ewelina21
Administrator



Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Strzyżów

PostWysłany: Wto 22:13, 01 Kwi 2008    Temat postu: Zachowania organizacyjne - J. Strojny

Pytania na pisemne zaliczenie z Zachowań organizacyjnych:

1. Cykl życia organizacji.
2. Główne wskaźniki rozwoju organizacji.
3. Wymień fazy organizacji.
4. Co to jest zmiana organizacyjna.
5. Etapy zmian organizacji.
6. Zmiana planowana i dostosowana.
7. Wpływ wiedzy na rozwój przedsiębiorstwa.
8. Mocne strony polskiej innowacyjności gospodarki.
9. Słabe strony innowacyjności polskich przedsiębiorstw.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ewelina21 dnia Pon 12:40, 21 Lip 2008, w całości zmieniany 18 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ewelina21
Administrator



Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Strzyżów

PostWysłany: Pią 9:38, 20 Cze 2008    Temat postu:

1. Cykl życia organizacji:
Jest to sekwencja etapów, przez które przechodzi większość organizacji w trakcie swego istnienia. Etapy te wykazują określone różnice zarówno pod względem ilościowym, jak tez jakościowym. Są one stymulowane przez różnego rodzaju siły wewnętrzne i zewnętrzne.

2. Główne wskaźniki rozwoju organizacji:
- wzrost ilościowy mierzony wielkością zatrudnienia,
- udział produktów firmy w rynku lokalnym, regionalnym czy globalnym,
- wzrost kapitału, zysków i rentowności,
- zaawansowane technologie i nowoczesność wyrobów,
- zróżnicowanie produkcji,
- złożoność struktury organizacyjnej,
- złożoność problemów rozwiązywanych w organizacji.

3. Fazy cyklu życia organizacji:
a) Narodziny - głównym celem przedsiębiorstwa jest walka o przetrwanie i utrzymanie się na rynku. Podmiot jest mały i prosty, zarządzany przez jednego człowieka. Strategia, jaka jest realizowana, polega na nastawieniu się na szybkie wykorzystanie pojawiających się szans.
b) Młodość - etap ten, następujący po narodzinach przedsiębiorstwa, nacechowany jest wzrostem i ekspansją, elastycznością, adaptacyjnością, szybkością działania, a także innowacyjnością i kreatywnością. Jeśli przedsiębiorstwo rozwija się prawidłowo, następuje szybkie i odczuwalne zwiększenie zysku oraz profesjonalizacja działalności, co często prowadzi do zwiększenia rozmiarów organizacji.
c) Dojrzałość - w tym etapie następuje stabilizacja obrotów przedsiębiorstwa, jego rozmiarów. Przedsiębiorstwo będące na tym etapie rozwoju ma wypracowaną pozycję na rynku, czerpie korzyści z osiągniętego poziomu wzrostu. Organizacje takie często mają możliwość rozporządzania znacznymi zasobami, posiadają doświadczona kadrę kierowniczą, a także mają niskie koszty dzięki ekonomii skali.
d) Schyłek - przedsiębiorstwa schyłkowe charakteryzują się tym, iż znajdują się w kryzysie, który wskutek kumulacji wielu zjawisk zagraża pozycji konkurencyjnej na rynku oraz zdolności generowania zysku, a w konsekwencji egzystencji danej jednostki gospodarczej. Przyczyny kryzysu mogą być zewnętrzne (np. spadek popytu na oferowane dobro) i wewnętrzne (np. błędy w zarządzaniu). Aby uchronić się przed schyłkiem, muszą zostać podjęte odpowiednie działania, gdy przedsiębiorstwo jest na etapie dojrzałości.

4. Co to jest zmiana organizacyjna:
- każda istotna modyfikacja jakiejś części organizacji (Wadman),
- może dotyczyć każdego aspektu organizacji i może pociągnąć za sobą skutki daleko wykraczające poza obszar, w którym się odbywa (Paremore),
- to przekształcenie istniejącego układu wg ustalonych procedur, przemieniające równocześnie rezultaty tego przekształcenia ukierunkowane przez celowość działań organizacji (Musiał).
Rodzaje zmian:
1. Makrosystemowe
- systemowe,
- strukturalne,
- programowe.
2. Mikrosystemowe
- innowacje,
- modyfikacje,
- usprawnienia.
Można dokonać także podziału na zmiany:
- wynikające z przyczyn wewnętrznych i zewnętrznych,
- zmiany dostosowawcze (reaktywne) i wyprzedzające (planowane).

5. Etapy zmian organizacji:
Każda zmiana musi przebiegać w trzech etapach (Model Lewina):
Podstawą myślenia jest tu traktowanie zmiany jako serii kolejnych etapów: rozmrożenia, samej zmiany oraz zamrożenia.
a) Pierwszy etap związany jest z destabilizacją, niezbędna do tego aby organizacja mogła się zmienić. Odmrożenie wiąże się ze stworzeniem niepokoju, skupionego wokół przekonania, że obecny stan nie przynosi spodziewanych efektów. Prowadzi to do stworzenia rozmachu potrzebnego w procesie zmian. Etap pierwszy złożony jest z działań takich jak:
- zwrócenie uwagi na korzyści związane z planowaną zmianą ,
- postawienie wyzwania status quo,
- porady, szkolenia doskonalące kwalifikacje załogi ,
- wykorzystanie dyskusji w odpowiedniej atmosferze w celu osłabienia psychologicznej obrony.
Celem wszystkich tych posunięć jest sprawienie aby konieczność zmiany stała się na tyle oczywista, że dana osoba, grupa ludzi lub cała organizacja, była w stanie tę konieczność dostrzec oraz zaakceptować. Należy wytworzyć w ludziach motywację potrzebną do przetrwania fazy początkowej, która prawie zawsze wiąże się z poruszeniem sytuacji.
b) Po fazie rozmrożenia następuje drugi etap, w którym wprowadza się planowane zmiany. Jest to etap przejściowy, w którym ludziom potrzebne jest wsparcie psychologiczne. Pracownicy borykają się z nowym ryzykiem i niejasnymi sytuacjami. Oznaczać to może poszukiwanie i użytkowanie przez ludzi informacji o własnych zachowaniach w celu osiągnięcia nowej percepcji. Występuje tu mechanizm redefiniowania własnej konstrukcji osobowej. W docelowej grupie zaszczepione są nowe wartości, postawy i zachowania, z którymi członkowie organizacji powinni się identyfikować.
c) Etap trzeci polega na utrwaleniu nowych wzorów zachowań do momentu, aż staną się one normą postępowania. Zamrażanie ma zagwarantować, że nie nastąpi regres do stanu poprzedniego oraz to, że zmiana się umocni. Wykorzystuje się w tym celu mechanizmy wspierające i wzmacniające.

6. Zmiana planowana i dostosowawcza:
Pewne zmiany planuje się z dużym wyprzedzeniem, inne natomiast pojawiają się jako reakcja na wydarzenia nieoczekiwane.
Zmiana planowana - to zmiana przygotowana i wprowadzona w sposób uporządkowany i w zgodzie z pewnym harmonogramem, wyprzedzająca przyszłe wydarzenia.
Zmiana dostosowawcza - jest reakcją na okoliczności zachodzące wtedy, kiedy się one pojawiają, przy czym przebiega raczej stopniowo niż całościowo. Zmiany dostosowawcze mogą być wprowadzane pospiesznie, co zwiększa niebezpieczeństwo zmian wadliwie pomyślanych i źle realizowanych.
Niemal zawsze zmianę planowaną należy przedkładać nad zmianę dostosowawczą.
Większość firm lub samodzielnych jednostek wielkich przedsiębiorstw przynajmniej raz do roku wprowadza jakąś formę umiarkowanej zmiany, a co 4-5 lat jedną lub kilka zmian poważniejszych. Menedżerowie, którzy reagują dopiero wtedy, gdy zostaną do tego zmuszeni, najprawdopodobniej stracą masę czasu na pospieszne i chaotyczne różnokierunkowe zmiany. Bardziej skuteczne podejście polega na wyprzedzaniu sił wymuszających zmiany i odpowiednio wczesnym planowaniu odpowiednich działań.

7. Wpływ wiedzy na rozwój przedsiębiorstwa:(wypiszcie sobie najważniejsze rzeczy z tego opracowania)
Wiedza od zawsze była ważnym elementem każdego procesu wytwórczego, zaś wynik tego procesu - produkt był tej wiedzy nośnikiem. Dziś wiedza stała się tego procesu podstawowym zasobem i dzięki temu można zacząć myśleć o kreowaniu przedsiębiorstwa wirtualnego. Obecny biznes to w pewnym uproszczeniu umiejętne i twórcze korzystanie z zasobów informacyjnych, które prezentują ogrom wiedzy. Tworzy się nowe pojęcie: zarządzanie wiedzą. Najkrócej można je określić jako sztukę przekształcania aktywów intelektualnych w wartości przedsiębiorstwa. Dzisiaj o wiele większą wagę przywiązuje się do potencjału intelektualnego niż do wartości materialnych. Nie oznacza to oczywiście, że wartości materialne nie są ważne, że całkowicie zostały zepchnięte na daleki plan. W okresie poprzednim tzw. ery przemysłowej, podstawowym zasobem był właśnie kapitał. Wartość rynkowa każdego z przedsiębiorstw zależała głównie od posiadanych aktywów finansowych i rzeczowych. Kapitał intelektualny był owszem wykorzystywany, lecz z pewnością nie w takim stopniu jak obecnie. Obecnie wiedza w przedsiębiorstwach osiągnęła taki poziom, że stała się jej podstawowym zasobem.
Nowoczesne zarządzanie koncentruje się dzisiaj na jak najbardziej efektywnym wykorzystywaniu tworzonej w świecie wiedzy. Systemy informatyczne umożliwiają dostęp do niej i obrót nią. Umożliwia to coraz skuteczniejsze zmniejszenie strat wynikających z niedoinformowania, słabej kondycji firmy, niewystarczających środków czy też z braku skutecznego dotarcia do klientów. Daleko idący rozwój w zakresie wymiany informacji powoduje, że możliwe staje się korzystanie z zasobów informacyjnych na odległość bez opóźnień. Dzisiaj wszystko wydaje się pomagać w efektywniejszej pracy, a także pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dzięki uczestnictwu w globalnej gospodarce dostęp do wielu miejsc specjalistycznej wiedzy staje się prosty i tani.
Dobre wykorzystanie zasobów tej wiedzy jest warunkiem koniecznym dla osiągnięcia sukcesu we współczesnym biznesie. Z tych zasygnalizowanych wyżej przemian w gospodarce światowej powinni sobie zdawać sprawę wszyscy, zarówno kadra kierownicza przedsiębiorstw jak i ich pracownicy, bo te zmiany dotkną wszystkich. Odpowiednie zarządzanie wiedzą w organizacji powinno pozwolić na obronę lub rozwój pozycji rynkowej firmy, poprawę wyników i zwiększenie jej konkurencyjności, tworzenie nowych pomysłów i wykorzystanie potencjału intelektualnego.
Otoczenie, w którym funkcjonują przedsiębiorstwa to dynamicznie rozwijające się rynki lokalne, krajowe i międzynarodowe o wzrastającym stopniu ryzyka i konkurencyjności, dlatego ogromne znaczenie ma także dzisiaj umiejętność samo-uczenia się oraz właściwego wykorzystywania gromadzonych informacji, selekcjonowania ich i przetwarzania. Konkurencja skłania do coraz większej efektywności procesów zarządzania, co w praktyce oznacza poprawę skuteczności procesów decyzyjnych w przedsiębiorstwie. Mogą one zachodzić w warunkach, gdy menedżer posiada informację o działalność przedsiębiorstwa oraz jego otoczeniu. Proces przetwarzania informacji jest integralną częścią procesu decyzyjnego. W warunkach nowej gospodarki systemy informatyczne zapewniają dostęp do informacji w trybie rzeczywistym, bardzo szybkim oraz ułatwiają organizację procesów gromadzenia i przetwarzania informacji.
Nasuwa się z pozoru tylko retoryczne pytanie, czy wcześniej przedsiębiorstwa były zarządzane bez tak szerokiego dostępu do informacji? Otóż nie. Informacja zawsze towarzyszyła procesom zarządzania przedsiębiorstwem jednak nigdy nie była tak ceniona jak to ma miejsce obecnie. Obecnie dostępność do niej, sposób jej pozyskiwania i zarządzania nią, jest dzisiaj zdecydowanie łatwiejszy. Jest postrzegana jako podstawa i tworzywo procesów biznesowych oraz jako cenny zasób przedsiębiorstwa. Obecnie umiejętne wykorzystanie sieci Internet do realizacji celów określonych w zadaniu strategicznym staje się kluczowym elementem istnienia i zarządzania przedsiębiorstwem.

8. Mocne strony polskiej innowacyjności gospodarki:
- zaawansowane badania w niektórych dziedzinach wysokiej technologii,
- potencjał innowacyjny przedsiębiorstw, wiedza w zakresie nowych technologii, świadomość konieczności jej komercyjnego wykorzystania,
- duża liczba organizacji działających na rzecz innowacyjności (edukacja, szkolenia, doradztwo, transfer technologii),
- dostosowanie polskich przepisów w zakresie ochrony praw własności intelektualnej do przepisów europejskich.

9. Słabe strony innowacyjności polskich przedsiębiorstw:
- niski poziom innowacyjności przedsiębiorstw,
- niedostateczny rozwój przemysłu zaawansowanych technologii,
- niedostateczne nasycenie gospodarki nowoczesnymi technologiami,
- niski udział nakładów na działalność B+R w relacji PKB,
- słaba współpraca przedsiębiorstw z instytucjami sfery badawczo-rozwojowej,
- niski udział środków podmiotów gospodarczych w nakładach przeznaczonych na badania i rozwój,
- niska motywacja przedsiębiorców do dokonywania zmian,
- malejąca liczba zgłoszonych i udzielonych patentów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ewelina21 dnia Wto 15:44, 22 Lip 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ewelina21
Administrator



Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Strzyżów

PostWysłany: Pią 10:24, 20 Cze 2008    Temat postu:

Pełna lista wyników:

[link widoczny dla zalogowanych]

Lista osób, które dostały dwóję:

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ewelina21 dnia Wto 15:44, 22 Lip 2008, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ewelina21
Administrator



Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Strzyżów

PostWysłany: Wto 15:34, 22 Lip 2008    Temat postu:

Zaliczenie poprawkowe z Zachowań organizacyjnych odbędzie się 11.07.2008 (piątek) o godz. 12:00 w sali 1.19 Wykrzyknik

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gw03rzeszow.fora.pl Strona Główna -> Administrowanie Firmą
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin