Forum www.gw03rzeszow.fora.pl Strona Główna www.gw03rzeszow.fora.pl
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie Forum grupy GW03 (2007 - 2010)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prawo karne
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gw03rzeszow.fora.pl Strona Główna -> Różne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Umpire




Dołączył: 10 Lip 2008
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 8:26, 17 Lut 2009    Temat postu: Prawo karne

Ma ktoś jakieś materiały albo ściągi?? Może mógłby się z nami podzielićPytajnik

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ewkaaa23




Dołączył: 06 Kwi 2008
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 9:49, 17 Lut 2009    Temat postu:

1. Funkcje i zasady prawa karnego

Funkcje prawa karnego materialnego:
- funkcja sprawiedliwościowa – ma zapewnić poczucie sprawiedliwości w społeczeństwie (obowiązek ochrony obywatela i wymierzania sprawiedliwości)
- funkcja ochronna – chroni poprzez konsekwencje przed złymi zachowaniami zabronionymi.
- funkcja gwarancyjna – zakres czynów zabronionych musi być określony – za co będę odpowiadał, które czyny są karalne, które nie (nie ma przestępstwa bez ustawy, nie ma kary za zachowanie, które nie jest sprzeczne z prawem)
- funkcja afirmacyjno – motywacyjna – wskazuje wymagalne zachowania karalne.
- funkcja prewencyjna
- funkcja restytucyjna – prawo karne powinno pamiętać o ofierze przestępstwa.
Z a s a d y
- zasada odpowiedzialności karnej za czyn - odpowiedzialność karna jest konsekwencją popełnienia przez człowieka czynu. Nie można karać za myśli, poglądy, zamiary, właściwości psychiczne i fizyczne ani stan niebezpieczeństwa
- zasada winy – sprawcy należy przypisać winę w czasie czynu.
- zasada indywidualności (indywidualna) – za dane zachowanie odpowiada się indywidualnie, a nie zbiorowo.
- zasada humanitaryzmu – tylko takie środki oddziaływania, które szanują godność człowieka.
- nie ma odpowiedzialności karnej bez ustawy – tylko to co jest uregulowane w ustawie może być przedmiotem kary – sankcji.
- nie ma odpowiedzialności karnej gdy nie ma winy – chory psychicznie nie popełnia przestępstwa tylko czyn zabroniony – zachowanie tej osoby wyczerpuje znamiona przestępstwa ale z uwagi na brak winy ni można karać.
- ustawa nie działa wstecz – nie można karać za przestępstwo popełnione wcześniej o ile obecna ustawa nie przewiduje kary za to przestępstwo.

2. Źródła prawa karnego

Źródłem prawa karnego w Polsce może być tylko:
- ustawa, czyli akt prawny przyjęty w trybie określonym w konstytucji dla ustaw,
- międzynarodowe regulacje zaakceptowane przez rząd polski (np. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka)
Prawo karne obowiązujące w Polsce znajduje się głównie w kodeksie karnym.
Nie jest źródłem prawa w Polsce: orzecznictwo sądowe, zwyczaj, analizy i opinie naukowe.

Kodeks Karny dzieli się na część:
Ogólną - to podstawowe pojęcia,
Szczególną - to opis przestępstw i grożących za nie sankcji
Wojskową - zawiera przepisy karne odnoszące się do żołnierzy



3. Struktura przepisów prawa karnego
Prawo karne materialne jest dziedzina prawa, określająca czyny będące przestępstwami, kary za przestępstwa, środki karne i środki zabezpieczające stosowane w związku z naruszeniem prawa karnego oraz zasady odpowiedzialności karnej.
Prawo Karne w szerokim znaczeniu tego pojęcia także obejmuje prawo karne procesowe oraz prawo karne wykonawcze.
Prawo karne procesowe jest dziedziną prawa określającą reguły postępowania organów państwowych w procesie karnym. Określa uprawnienia i obowiązki osób uczestniczących w procesie karnym.
Prawo karne wykonawcze reguluje tryb wykonywania kar orzeczonych za przestępstwo oraz uprawnienia osób skazanych.
4. Obowiązywanie ustawy karnej pod względem czasu i miejsca
Dla stosowania zasad obowiązywania ustawy karnej pod względem czasu istotne znaczenie ma określenie czasu popełnienia przestępstwa. Reguła obowiązywania ustawy pod względem czasu ma znaczenie wtedy, gdy po popełnieniu określonego czynu zmienia się ustawa karna. W zasadzie stosuje się ustawę nową, chyba że ustawa obowiązująca uprzednio jest względniejsza dla sprawcy.
Art. 4 § 1 KK Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

art. 6 § 2 k.k. Czyn zabroniony uważa się za popełniony w miejscu, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić.
Jeżeli chodzi o kryterium miejsca to:
- obowiązuje w Polsce zasada terytorialności i zgodnie z tą zasadą ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium RP lub na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną stanowi inaczej. Dotyczy ta zasada nie tylko obywateli polskich, ale każdego kto przebywa na jego terytorium. Wyjątek to immunitety: - konsularne, terytorialne.
- obowiązuje też zasada podmiotowości zgodnie, z którą ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego, który popełnił przestępstwo za granicą.
- zasada ochronna względna, czyli polską ustawę karną można stosować do cudzoziemca, który popełnił za granicą czyn zabroniony skierowany przeciwko interesom RP – obywatela polskiego, polskiej osoby prawnej oraz dla cudzoziemca, który popełnił za granicą przestępstwo o charakterze terrorystycznym.
- zasada ochronna bezwzględna zgodnie, z którą niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz do cudzoziemca w razie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu zewnętrznemu i wewnętrznemu RP, przeciwko polskim urzędom lub funkcjonariuszom, przeciwko polskim istotnym interesom gospodarczym i przestępstwie, z którego została osiągnięta chociażby pośrednio korzyść majątkowa na terenie RP.



- zasada represji wszechświatowej zgodnie, z którą niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca, którego nie postanowiono wydać w razie popełnienia przez niego za granicą przestępstwa, do którego ścigania RP jest zobowiązana na podstawie umów międzynarodowych.

5. Pojęcie przestępstwa i jego elementy
Przestępstwem jest czyn człowieka zabroniony przez ustawę pod groźbą kary jako zbrodnia lub występek, bezprawny, zawiniony i społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy.
Do najważniejszych elementów przestępstwa należą: podmiot przestępstwa, strona podmiotowa przestępstwa, przedmiot przestępstwa, strona przedmiotowa przestępstwa.

6. Ustawowe znamiona przestępstwa
Ustawowe znamiona przestępstwa mogą dotyczyć różnych elementów jego struktury: podmiotu, strony przedmiotowej, strony podmiotowej lub przedmiotu. Znamiona dzielimy na:
Znamiona opisowe to te, których stwierdzenie nie wymaga stosowania ocen, a ich zakres znaczeniowy jest stosunkowo wyraźny, np. uderza, pieniądz itp.;
Znaczenia ocenne wymagają przy ich ustalaniu posługiwania się różnego rodzaju ocenami np. istotne zeszpecenie, mienie w wielkich wartościach itp.
Znamiona normatywne to posługiwanie się pojęciami języka prawniczego, np. funkcjonariusz publiczny, uprawnienia, obowiązek.

7. Podmiot przestępstwa
Podmiotem przestępstwa może być tylko osoba fizyczna, która ukończyła w chwili popełnienia czynu 17 lat.
Są dwa wyjątki obniżające i podwyższające wiek odpowiedzialności karnej:
1. nieletni który ukończył 15 lat i popełnił przestępstwa przewidziane w art. 10 § 2 KK [zamach na prezydenta, zabójstwo umyślne, morderstwo, umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, umyślne spowodowanie niebezpieczeństwa powszechnego, porwanie statku lub samolotu, umyślne spowodowanie katastrofy w komunikacji, zgwałcenie zbiorowe, wzięcie zakładników, rozbój], W takim przypadku orzeczoną karę skraca się do 2/3 górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za to przestępstwo.

2. w stosunku do sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu lat 17, ale przed ukończeniem lat 18 sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy, stopień rozwoju, warunki i właściwości osobiste za tym przemawiają.

Młodociany sprawca, to sprawca który w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył 21 lat, a w chwili orzekania w I instancji nie ukończył 24 lat.



8. Przedmiot przestępstwa
Przedmiotem przestępstwa są istotne dla społeczeństwa dobra prawne, takie jak: życie, własność, bezpieczeństwo, wolność itd. Przestępstwo stanowi zamach na nie i dlatego patrząc od strony przestępstwa nazywamy je przedmiotem zamachu, a patrząc od strony prawa karnego nazywamy je przedmiotem ochrony.

9. Strona przedmiotowa przestępstwa
Do strony podmiotowej przestępstwa zalicza się:
- czyn – jest opisany poprzez przy pomocy tzw. znamienia czasownikowego (zabija, ujawnia itp.)
- skutek czynu – występuje tylko przy przestępstwach materialnych,
- czas i miejsce czynu – określa się je przy niektórych typach przestępstw,
- sytuację w jakiej czyn popełniono (będąc pozbawionym wolności),
- sposób popełnienia (przemocą, groźbą itp.),
- przedmiot wykonawczy czynu – przedmiot materialny na którym dokonuje się dane przestępstwo.

10. Strona podmiotowa przestępstwa
Strona podmiotowa przestępstwa obejmuje zjawiska psychiczne, które muszą towarzyszyć stronie podmiotowej, czyli zewnętrznemu zachowaniu się sprawcy, i które wyrażają stosunek psychiczny sprawcy czynu.
11. Związek przyczynowy
To kwestia relacji pomiędzy zachowaniem, a skutkiem, czyli czy istnieje między nimi związek.
Powstały teorie związku przyczynowego:
- teoria ekwiwalencji (równorzędności warunków) opiera się na założeniu, że przyczyną każdego skutku jest pewna suma warunków, koniecznych do jego nastąpienia.
- teoria adekwatnego związku przyczynowego – związek przyczynowy występuje gdy skutek jest normalnym, przeciętnym następstwem rozpatrywanego czynu
- teoria relewancji – zgodnie, z którą związek przyczynowy może być wprawdzie ujmowany bardzo szeroko ale prawo karne poprzez stanowienie odpowiednich przepisów dokonuje selekcji. Nie każdy związek przyczynowy jest istotny dla odpowiedzialności karnej.

12. Wina umyślna i nieumyślna
Wina umyślna jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi. Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie.
Wina nieumyślna – jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.






13. Problematyka błędu
Błąd, czyli rozbieżność pomiędzy rzeczywistością, a wyobrażeniem polegać może na urojeniu pewnego stanu rzeczy lub nieświadomości istniejących okoliczności lub cech, czyli dana osoba więcej sobie wyobraża niż w rzeczywistości.
- błąd co do okoliczności stanowiących znamiona czynu zabronionego, który powoduje, że sprawcy nie można przypisać czynu zabronionego objętego tymi znamionami np. myśliwy myśli, że strzela do zwierzyny, a to był człowiek.
- błąd co do okoliczności wyłączających winę i bezprawność – nie ponosi odpowiedzialności sprawca, który dopuścił się czynu zabronionego w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu, że zachodzi okoliczność wyłączająca bezprawność i winę.
- błąd co do oceny prawnej czynu – nie popełni przestępstwa ten kto dopuścił się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego bezkarności, usprawiedliwionego błędu co do oceny prawnej czynu.

14. Niepoczytalność i poczytalność ograniczona
Niepoczytalność oznacza brak możliwości rozpoznania znaczenia swego czynu lub pokierowania swym postępowaniem, który zachodzi w chwili czynu i spowodowany jest upośledzeniem umysłowym, chorobą psychiczną lub innym zakłóceniem czynności psychicznych (art.31 § 1 KK) Stan taki istnieć ma „w chwili czynu”.
art. 31. § 1 kk - Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.
Poczytalność ograniczona nie wyłącza winy stan poczytalności w znacznym stopniu ograniczonej. Sprawca działający w takim stanie popełnia więc przestępstwo i ponosi odpowiedzialność karną, ograniczenie poczytalności wpływa jednak na stopień winy, powodując jego obniżenie.

15. Obrona konieczna
Obrona konieczna polega na odpieraniu bezpośredniego, bezprawnego zamachu na jakiekolwiek dobro chronione prawem, przy użyciu środków koniecznych do odparcia tego zamachu i w sposób współmierny do niebezpieczeństwa zamachu, a warunki to:
a. obrona musi być reakcją na bezpośredni zamach,
b. zamach musi być bezprawny,
c. sposób obrony musi być współmierny do niebezpieczeństwa zamachu.
Przekroczenie granic obrony koniecznej powoduje, że działanie obronne przestaje być działaniem prawnym. Wina osoby przekraczającej granice obrony koniecznej jest jednak mniejsza od winy osoby, która analogiczny czyn popełnia bez związku z obroną.





16. Stan wyższej konieczności
Stan wyższej konieczności – występuje wtedy, gdy określonemu dobru grozi niebezpieczeństwo, które można odwrócić przez poświęcenie innego dobra także korzystającego z prawnej ochrony. Warunkiem jednak jest to aby niebezpieczeństwa nie można było uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą do dobra ratowanego.
Muszą być spełnione 3 warunki aby działanie było działaniem:
1. Zasada subsydialności polega na tym, że na stan wyższej konieczności można powoływać się tylko w sytuacji, gdy niebezpieczeństwa nie można było inaczej uniknąć.
2. Zasada proporcjonalności dóbr polega na tym, że dobro poświęcone nie może przybierać wartości większej niż dobro ratowane.
3. Zasada wyłączenia – zgodnie z tą zasadą na stan wyższej konieczności nie mogą powoływać się osoby, które mają obowiązek takiej obrony nawet narażając dobra osobiste.
17. Dopuszczalne ryzyko
Ryzyko sportowe wyłącza przestępność czynu jeżeli spełnione są następujące warunki: sporty są dozwolone, działanie było podjęte w celu sportowym, nie zostały naruszone reguły danej dyscypliny sportowej.
Ryzyko nowatorstwa - eksperyment – nie popełnia przestępstwa kto działa w celu przeprowadzenia eksperymentu medycznego, technicznego, poznawczego lub ekonomicznego jeżeli korzyść ma istotne znaczenie medyczne lub gospodarcze, a oczekiwana korzyść z ich osiągnięcia, celowość oraz sposób przeprowadzania eksperymentu są zasadne w świetle stanu wiedzy.
18. Przygotowanie, usiłowanie, sprawstwo, współsprawstwo, podżeganie i pomocnictwo
Przygotowanie zachodzi tylko wtedy, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, w szczególności w tymże celu wchodzi w porozumienie z inną osobą, uzyskuje lub przysposabia środki, zbiera informacje lub sporządza plan działania.
Przygotowanie jest zawsze działaniem celowym, popełnionym tylko w formie działania. Może być przygotowywane: jednoosobowo, wieloosobowo.
Usiłowanie ma miejsce wówczas, gdy sprawca swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do popełnienia czynu zabronionego, które jednak nie następuje.
Usiłowanie jest wtedy gdy występują 3 elementy:
- zamiar popełnienia czynu zabronionego,
- zachowanie zmierzające do dokonania czynu zabronionego bezpośrednio
- brak dokonania przestępstwa.
Usiłowanie jest wtedy, gdy zachowanie sprawcy jest ostatnim etapem przed dokonaniem.
Sprawstwo polega na wypełnieniu przez jedną osobę swoim zachowaniem wszystkich znamion czynu zabronionego,
Współsprawstwo polega na tym, że dwie lub więcej osób działając w porozumieniu realizuje czyn zabroniony, przy czym owe porozumienie musi nastąpić w czasie trwania realizacji czynu.
Podżeganie polega na nakłanianiu innej osoby do popełnienia czynu zabronionego (art. 18 § 2 KK).
Pomocnictwo polega na ułatwianiu innej osobie popełnienia czynu zabronionego przez dostarczenie jej narzędzi, środka przewozu, udzielenie rady lub informacji (art. 18 § 3 KK)
19. Istota, cele i teorie kary
Kara kryminalna to osobista dolegliwość ponoszona przez sprawcę jako odpłata za popełnione przestępstwo, wyrażająca potępienie popełnionego przez niego czynu, i wymierzana w imieniu państwa przez sąd.
Kara kryminalna jest najostrzejszą sankcją za przekroczenie prawa. Kara to ograniczenie dóbr osobistych. Zasada „gdy nie ma winy nie ma kary”. Kara ma być dolegliwością dla sprawcy.
Są też kary: - dyscyplinarne,
- porządkowe.
Cele kary: dolegliwość (sprawiedliwa kara), prewencja (przestroga), naprawienie szkody (konieczność wyrównania szkód, zadośćuczynienie)
Kary w Polsce to: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności, dożywotnie pobawienie wolności.

Teorie bezwzględne kładą nacisk na to, że kara ma być odpłatą za przestępstwo.
Teorie względne akcentują celowość kary, która powinna służyć zapobieżeniu popełnianiu przestępstw.
Teorie mieszane to połączenie w jedną koncepcję ideę kary jako sprawiedliwej odpłaty za ideą kary celowej.

20. Kara grzywny
Grzywnę wymierza się wtedy, gdy przewiduje to przepis kodeksu w części szczególnej. Grzywna występuje w dwóch zasadniczych formach: grzywna kwotowa i grzywna orzekana w stawkach dziennych.
Grzywna kwotowa polega na tym, że Sąd wskazuje w wyroku wysokość kwoty pieniężnej, którą skazany ma obowiązek uiścić na rzecz Skarbu Państwa.
Grzywnę w stawkach dziennych wymierza się określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Jeżeli ustawodawca nie stanowi inaczej najniższa liczba stawek do 10, a najwyższa to 360. Stawka dzienna nie może być niższa niż 10 zł, a nie może przekraczać 2.000 zł.
Ustalając stawkę dzienną Sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
21. Kara ograniczenia wolności
Kara ograniczenia wolności trwa nie niej niż miesiąc i najwyżej 12 miesięcy. Skazany w czasie odbywania kary:
1. nie może bez zgody sady zmienić miejsca stałego pobytu,
2. jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez Sąd w wymiarze od 20 do 40 godzin miesięcznie,
3. ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary,
4. w przypadku gdy skazany jest zatrudniony Sąd może orzec potrącanie od 10 do 25% wynagrodzenia na cel społeczny wskazany przez Sąd,
5. może być też skazany na przeproszenie pokrzywdzonego, obowiązek wykonania obowiązku alimentacyjnego, powstrzymania się od używania alkoholu i innych używek, do naprawienia szkody w całości lub w części



22. Problematyka kary śmierci
Za karą śmierci przytacza się m.in. następujące argumenty:
1. pozwala eliminować nieoprawnych sprawców zbrodni
2. odstrasza od popełniania przestępstw
3. zaspokaja społeczne poczucie sprawiedliwości
Przeciw:
1. państwo nie ma moralnego prawa do uśmiercania więźniów
2. jest nieskuteczna bo nie odstrasza innych od popełniania przestępstw
3. pobudza w ludziach złe instynkty
4. nieodwracalność tej kary
5. jest kara okrutną


23. Pozbawienie praw publicznych
Pozbawienie praw publicznych jest to środek karny, który może orzec Sąd w razie skazania na karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Pozbawienie to dotyczy dwóch typów uprawnień:
Pierwsza grupa – działalność w sferze publicznej skazany traci:
- czynne i bierne prawo wyborcze
- prawo do udziału w wymiarze sprawiedliwości
- prawo do pełnienie funkcji w organach państwowych
- utrata stopnia wojskowego(degradacja do szeregowego)
Druga grupa skazany traci:
- utrata orderów, odznaczeń i tytułów honorowych
- utrata zdolności do ich uzyskania w okresie trwania pozbawienia praw
Przez jego orzeczenie podkreśla się, że okazał się on niegodny sprawowania pewnych ról społecznych, a także niegodny pewnych wyróżnień honorowych.

24. Zakaz zajmowania określonych stanowisk, prowadzenia określonej działalności, wykonywania określonych zawodów
Według art. 41 KK, sąd może orzec zakaz zajmowania określonego stanowiska (np. dyrektora teatru, głównego księgowego albo ogólnie stanowisk kierowniczych) lub wykonywania określonego zawodu (np. nauczyciela, lekarza), jeżeli:
1) sprawca przy popełnieniu przestępstwo nadużył stanowiska lub zawodu albo,
2) okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska lub wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.





25. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
Zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju może być orzeczony (art. 42 § 1 KK) w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
W pewnych przypadkach orzeczenie tego środka jest obligatoryjne i dotyczyć musi wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu W komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca katastrofy lub wypadku (art. 42 § 2 KK).

26. Nawiązka i świadczenie pieniężne
Klasyczna nawiązka orzekana jest jako obowiązek uiszczenia na rzecz pokrzywdzonego kwoty podwójnej wysokości w stosunku do wyrządzonej szkody za wyrąb drzewa w lesie albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego.
Nawiązka Mozę być orzeczona:
w przypadku skazania za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu albo za inne przestępstwo umyślne, którego skutkiem jest śmierć człowieka, ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nawiązka może być orzeczona przez Sąd cel społeczny związany z ochroną zdrowia (na rzecz instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej, wpisanej do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości, której podstawowym zadaniem lub statutowym celem jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, z przeznaczeniem na ten cel)
W przypadku skazania za przestępstwo przeciwko środowisku nawiązka może być orzeczona przez Sąd na cel społeczny związany z ochroną środowiska (na rzecz instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej, wpisanej do wykazu prowadzonego zez Ministra Sprawiedliwości, której podstawowym zadaniem lub statutowym celem jest spełnianie świadczeń a cele bezpośrednio związane z ochroną środowiska, z przeznaczeniem na ten cel)
W przypadku skazania za przestępstwo zniesławienia nawiązka może być orzeczona przez Sąd na rzecz pokrzywdzonego, PCK albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego przestępstwem zniesławienia.
W razie skazania za przestępstwa powadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, Sąd orzeka nawiązkę na rzecz instytucji lub organizacji społecznej do której zadań lub statutowych celów należy świadczenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Nawiązka na rzecz pokrzywdzonego może być również orzeczona zamiast związku naprawienia szkody w razie skazania za przestępstwo spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia.

Świadczenie pieniężne jest środkiem karnym polega ono na wpłaceniu określonej kwoty na określony cel społeczny. Nie może ono przekroczyć trzykrotności najniższego miesięcznego wynagrodzenia w czasie orzekania w I instancji.
Sąd orzeka świadczenie pieniężne przede wszystkim wtedy, gdy odstępuje od wymierzenia kary, a także w innych przypadkach przewidzianych w ustawie, np. przy warunkowym umorzeniu postępowania.

W razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a k.k. Sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej do której zadań lub statutowych celów należy świadczenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Nie może ono przekroczyć dziesięciokrotności najniższego miesięcznego wynagrodzenia w czasie orzekania w I instancji.

27. Przepadek i obowiązek naprawienia szkody
Przepadek przedmiotów lub korzyści majątkowych jest środkiem karnym uregulowany w art. 44 i 45 KK orzekanym przez Sąd i dotyczy:
1. Przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa
2. Przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa
3. Przedmiotów, których wytwarzanie, posiadanie, obrót, przesyłanie, przenoszenie lub przewóz jest zakazany
4. Przepadku korzyści majątkowych pochodzących chociażby pośrednio z popełnienia przestępstwa
Obowiązek naprawienia szkody jest środkiem karnym orzekanym przez Sąd w wyroku skazującym. Naprawienie szkody jest ważnym czynnikiem wpływającym na sądowy wymiar kary oraz w przypadku instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary.
Sąd orzeka obowiązek naprawienia szkody w całości lub w części na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej, w razie skazania za pewne przestępstwa mianowicie:
1. za przestępstwo spowodowania śmierci,
2. ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
3. naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia
4. za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
5. przestępstwo przeciwko środowisku, przeciwko mieniu lub
6. przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Przy warunkowym umorzeniu postępowania nałożenie obowiązku naprawienia szkody jest obligatoryjne, a przy warunkowym zawieszeniu wykonania kary – fakultatywne.








28. Nadzwyczajne złagodzenie kary
Nadzwyczajne złagodzenie kary polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo wymierzeniu kary łagodniejszego rodzaju.
Szczegółowe zasady wymierzania kary złagodzonej:
1. jeżeli czyn stanowi zbrodnię, sąd wymierza karę pozbawienia wolności nie niższą od 1/3 dolnej granicy ustawowego zagrożenia,
2. jeżeli czyn stanowi występek, zagrożony kara pozbawienia wolności nie niższą niż 1 rok, Sąd wymierza grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności,
3. jeżeli czyn stanowi występek, zagrożony kara pozbawienia wolności niższą niż 1 rok, Sąd wymierza grzywnę albo karę ograniczenia wolności,
4. jeżeli czyn zagrożony jest alternatywnie grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności, nadzwyczajne złagodzenie kary polega na odstąpieniu od wymierzenia kary i orzeczeniu środka karnego (z wykluczeniem jednak pozbawienia praw publicznych).

Podstawy nadzwyczajnego złagodzenia kary :
- w wypadkach przewidzianych w ustawie (np. przekroczenie granic obrony koniecznej, popełnienie czynu w stanie poczytalności w znacznym stopniu ograniczonej),
- w stosunku do młodocianego, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawczego oddziaływania kary
W szczególnie uzasadnionych wypadkach, kiedy nawet najniższa kara przewidziana za dane przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa, w szczególności:
1. jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo sprawca i pokrzywdzony uzgodnili sposób naprawienia szkody,
2. ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub jej zapobieżenie,
3. jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem
29. Recydywa
Recydywa, czyli powrót do przestępstwa.
Recydywa specjalna zwykła - jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Recydywa specjalna wielokrotna - jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach recydywy specjalnej zwykłej, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

30. Warunkowe umorzenie postępowania
Warunkowe umorzenie stosuje sąd. Umorzenie następuje na okres próby, który może wynosić od 1 roku do 2 lat. Polega na uniknięciu przez sprawcę nie tylko kary ale również wyroku skazującego.
Przesłanki zastosowania warunkowego umorzenia:
1. popełnione przestępstwo jest zagrożone karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności,
2. sprawca nie był dotychczas karany za przestępstwo umyślne (nie bierze się jednak pod uwagę skazań, które uległy zatarciu);
3. okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości,
4. wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne,
5. istnieje pozytywna prognoza co do tego, że sprawca pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni nowego przestępstwa.
Warunkowe umorzenie może być jednak zastosowane do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nieprzekraczającą 5 lat, w wypadku gdy pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, sprawca naprawił szkodę lub pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody.

Umarzając warunkowo postępowanie można też nałożyć na sprawcę pewne obowiązki w postaci:
1. obowiązku informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby;
2. obowiązku przeproszenia pokrzywdzonego;
3. wykonywania obowiązku alimentacyjnego;
4. powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających
5. powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonymi lub innymi osobami w określony sposób.
Umorzenie warunkowe staje się definitywne, jeżeli sprawca w okresie próby potwierdzi swoim zachowaniem słuszność pozytywnej prognozy, która była przesłanką podjęcia decyzji o umorzeniu. Natomiast, jeżeli sprawca w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które został skazany, sąd podejmuje postępowanie karne (art. 68 § 1 KK).
Sąd może podjąć postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności popełnił inne przestępstwo, albo uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego albo uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego albo nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody
Sąd może również podjąć postępowanie, jeżeli sprawca po wydaniu orzeczenia o warunkowym umorzeniu, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności, gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.
Warunkowo umorzonego postępowania nie można podjąć później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.





31. Warunkowe zawieszenie wykonania kary
Warunkowe zawieszenie kary jest jedną z odmian warunkowego skazania. Warunkowe skazanie polega na stwierdzeniu winy sprawcy w wyroku skazującym z jednoczesnym poddaniem sprawcy próbie, od której wyniku zależy, jaką definitywnie dolegliwość poniesie on za popełnione przestępstwo. Warunkowe zawieszenie należy do tzw. środków probacyjnych, tzn. związanych z poddaniem sprawcy próbie.
Przesłanki zastosowania warunkowego zawieszenia wykonania kary w polskim prawie karnym są następujące:
1. orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 2 lat, karę ograniczenia wolności albo grzywnę samoistną (tj. grzywnę nie obok kary pozbawienia wolności).
2. wymierzenie kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania jest wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa (jest to więc warunek tzw. pozytywnej prognozy do sprawcy).
okres próby trwa:
2 - 5 lat → kara więzienia;
1 - 3 lata → grzywna lub ograniczenie wolności;
3 - 5 lat → młodociany i multirecydiwista;
32. Warunkowe przedterminowe zwolnienie
Warunkowe przedterminowe zwolnienie polega na skróceniu okresu pobytu skazanego w zakładzie karnym, gdy taki dalszy pobyt nie jest już konieczny. Zasadnicze znaczenie ma przesłanka w postaci pozytywnej prognozy kryminologicznej w stosunku do skazanego.
Podstawową przesłanką warunkowego zwolnienia jest odbycie przez skazanego pewnej części kary, na którą został skazany.
Generalna zasada - po odbyciu 1/2 kary (nie wcześniej niż po 6 miesiącach)
Recydywa specjalna - po odbyciu 2/3 kary (nie wcześniej niż po roku)
Recydywa specjalna wielokrotna - po odbyciu 3/4 kary (nie wcześniej niż po roku)
25 lat pozbawienia wolności - po odbyciu 15 lat kary
Dożywotnie pozbawienie wolności - po odbyciu 25 lat kary

33. Środki zabezpieczające
Jedyną funkcją środków zabezpieczających ma być zabezpieczanie społeczeństwa przed niebezpieczeństwem osób naruszających prawo karne.
Obecnie Kodeks Karny przewiduje się dwa rodzaje środków zabezpieczających:
1. środki izolacyjno-lecznicze (art. 93-98 KK)
2. środki zabezpieczające o charakterze administracyjnym (art. 99-100 KK),
Środkiem zabezpieczającym o charakterze izolacyjno-leczniczym jest umieszczenie sprawcy w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym (art. 94 KK) środek ten stosuje się, jeżeli sprawca w stanie niepoczytalności popełni czyn zabroniony o znacznym stopniu społecznej szkodliwości i zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że popełni taki czyn ponownie.

Środki zabezpieczające o charakterze administracyjnym orzekane są wobec sprawcy, który popełnił czyn w stanie niepoczytalności. Są nimi np.: zakaz zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności gospodarczej, zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacja małoletnich lub opieka nad nimi, obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz opuszczania miejsca pobytu bez zgody sądu, zakaz prowadzenia pojazdów, przepadek przedmiotów. Wymienione wyżej terminy są orzekane bez daty, a sąd uchyla je kiedy znika powód ich wydania.

34. Przedawnienie i zatarcie skazania
Przedawnienie w prawie karnym polega na tym, że po upływie określonego czasu nie można zrealizować odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo.
W polskim prawie karnym można wyróżnić trzy rodzaje przedawnienia:
Przedawnienie ścigania – karalność przestępstwa ustaje jeśli od czasu jego popełnienia upłynęło:
30 lat - zabójstwo
20 lat - inna zbrodnia
10 lat - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata
5 lat - gdy czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 3 lat,
3 lata - gdy czyn jest zagrożony karą ograniczenia wolności lub grzywną
1 rok - od czasu gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy jeśli przestępstwo jest z oskarżenia prywatnego i nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia

Przedawnienie wyrokowania – gdy wszczęto postępowanie w okresie przedawnienia terminy karalności ulegają przedłużeniu o 10 lat w przypadku zbrodni i o 5 lat w przypadku pozostałych występków.
Przedawnienie kary liczy się od uprawomocnienia się wyroku. Nie można wykonać kary, jeżeli od tego momentu upłynęło:
30 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,
15 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat,
10 lat - w razie skazania na inną karę,

Zatarcie skazania polega na przyjęciu pewnej fikcji prawnej. Fikcja ta polega na tym, że po spełnieniu określonych przesłanek uważa się osobę skazaną za niekaraną, zaś wpis o skazaniu usuwa się z rejestru.
Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

„Terminowa” kara pozbawienia wolności lub kara 25 lat pozbawienia wolności – zatarcie następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
Kara pozbawienia wolności nie przekraczająca 3 lat – zatarcie skazania następuje na wniosek skazanego po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym czasie przestrzegał porządku prawnego.
Dożywotnie pozbawienie wolności – zatarcie następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
Grzywna albo karę ograniczenia wolności - zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.
W razie odstąpienia od wymierzenia kary - zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.
Jeżeli orzeczono środek karny - zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania.


Kodeks wykroczeń
1. Pojęcie wykroczenia
Wykroczenie jest to czyn zabroniony przez ustawę obowiązującą w chwili jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5 tys. zł. lub nagany. Jest to czyn bezprawny, społecznie szkodliwy.

2. Areszt
Areszt polega na pozbawieniu wolności. Areszt trwa najkrócej 5 dni, najdłużej 30 dni. Można ją orzec gdy przewiduje to konkretny przepis. Areszt stosowany jest wyjątkowo, jest alternatywną karą.
Areszt orzekamy gdy:
- popełniono wykroczenie umyślnie i jednocześnie
- przemawia waga czynu lub okoliczności sprawcy uzasadniają o demoralizacji sprawcy lub zasługuje na potępienie.
Można orzec areszt gdy orzeczono grzywnę ponad 500 zł i nie można jej ściągnąć. Nie orzeka się aresztu, gdy warunki osobiste sprawcy uniemożliwiają odbycie kary aresztu.
3. Grzywna
grzywna – może występować jako:
- kara samoistna – tylko grzywna
- jeżeli za wykroczenie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wymierzono karę aresztu, orzeka się obok tej kary również grzywnę, chyba że orzeczenie grzywny nie byłoby celowe.
Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
Grzywna określona jest kwotowo. Wysokość jej od 20 – 5.000 zł.
Jeżeli egzekucja grzywny w kwocie przekraczającej 500 złotych okaże się bezskuteczna, można po wyrażeniu zgody przez ukaranego zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną. Jeżeli ukarany nie wyrazi zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej, albo mimo wyrażenia zgody jej nie wykonuje, można orzec zastępczą karę aresztu.





4. Zakaz prowadzenia pojazdów
Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym i wymierza się miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lata. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. Obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia.
Można orzec w stosunku do osoby, która posiada takie uprawnienia, a także do osoby która ich nie posiada.
Orzeczenie zakazu jest obligatoryjne w przypadku prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu i nie udzieleniu pomocy ofiarom wypadku.

5. Przepadek przedmiotów
Przepadek przedmiotów jest środkiem karnym i obejmuje narzędzia lub inne przedmioty, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, a także przedmioty pochodzące bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia. Przepadek przedmiotów następuje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.
Przedmioty objęte przepadkiem przechodzą na własność Skarbu Państwa, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Przepadek przedmiotów nie będących własnością sprawy wykroczenia można orzec tylko, gdy przepis szczególny tak stanowi.

6. Nadzwyczajne złagodzenie kary
W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Nadzwyczajne złagodzenie polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju.

7. Warunkowe zawieszenie wykonania kary
Wykonanie kary aresztu można warunkowo zawiesić, jeżeli ze względu na okoliczności popełnienia wykroczenia, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia należy przypuszczać, że pomimo niewykonania kary nie popełni on nowego podobnego przestępstwa lub wykroczenia.
Warunkowe zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który nie może być krótszy niż 6 miesięcy i nie może przekroczyć roku. Okres próby biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia.

Jeżeli wykroczeniem została wyrządzona szkoda w mieniu, warunkowe zawieszenie wykonania kary może być orzeczone tylko wtedy, gdy szkoda została w całości naprawiona.

Warunkowego zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do sprawcy, który:
1. w ciągu 2 lat przed popełnieniem wykroczenia był już karany za podobne przestępstwo lub wykroczenie albo
2. popełnił wykroczenie o charakterze chuligańskim
- chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności organ orzekający uzna zawieszenie wykonania kary za celowe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Umpire




Dołączył: 10 Lip 2008
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 14:02, 17 Lut 2009    Temat postu:

BArdzo ale to baaaaaardzo dziękujęWykrzyknikWykrzyknikWykrzyknikWykrzyknikWykrzyknik!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gosiaa




Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dębica

PostWysłany: Wto 18:04, 17 Lut 2009    Temat postu:

WoW Uśmiech ślicznie dziękuję Oczko I życzę powodzenia na pisemnym Oczko

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
monika




Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 21:20, 19 Lut 2009    Temat postu:

nie wiecie czy bedzie nas pilnowal prof Rogalski?? bo ponoc miala ta kobieta od cwiczen.... i jak wogole jest na pisemnym? uczycie sie...?Uśmiech

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gosiaa




Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dębica

PostWysłany: Pią 17:15, 20 Lut 2009    Temat postu:

czy się ucze Uśmiech niee :] ja też słyszałam że do pomocy ma naszą prof. z ćwiczeń i kilku studentów Uśmiech
mam nadzieje że nie będzie źle ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
monika




Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 17:12, 26 Lut 2009    Temat postu:

nie wiecie co z poprawka??w jakiej formie?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gosiaa




Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dębica

PostWysłany: Czw 21:15, 26 Lut 2009    Temat postu:

Co z poprawką PytajnikWykrzyknik A są już wyniki Pytajnik :]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Umpire




Dołączył: 10 Lip 2008
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 20:55, 08 Mar 2009    Temat postu:

jest jakieś info kiedy wreszcie będą te wyniki??

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
olena




Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 16:59, 09 Mar 2009    Temat postu:

dzis wieczorem maja byc wyniki na wirtualnej.. ale i tak pewno bedzie problem z zalogowaniem Smutny

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ewkaaa23




Dołączył: 06 Kwi 2008
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 17:25, 09 Mar 2009    Temat postu:

GW02 ma swoje wyniki na forum. A my czekamy....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
olena




Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 18:05, 09 Mar 2009    Temat postu:

jak zwykle my jestesmy do tyłu i nic nie wiemy...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
olena




Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 18:06, 09 Mar 2009    Temat postu:

a jak zdawalnosćPytajnik? duzo osob oblałoPytajnik?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ewkaaa23




Dołączył: 06 Kwi 2008
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 19:46, 09 Mar 2009    Temat postu:

Ponoć 215 osób nie zdałoOczko nie wiadomo czy się śmiać czy płakać....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gosiaa




Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dębica

PostWysłany: Pon 19:55, 09 Mar 2009    Temat postu:

z tego co widze na forum GWO2 to nie jest 215 a raczej okolo 120 osob ... wiec prof. Rogalski w liczbie osob jakie nie zaliczyly egzaminu niczmy szczegolnym nie zablysnol . Owszem 120 osob to duzo, ale w naszej grupie z logiki oblalo chyba wiecej osob ...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gw03rzeszow.fora.pl Strona Główna -> Różne
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin